OBEZİTE CERRAHİSİ VE METABOLİK CERRAHİ

OBEZİTE CERRAHİSİ VE METABOLİK CERRAHİ
OBEZİTE CERRAHİSİ VE METABOLİK CERRAHİ

Obezite: Vücutta hastalıklara sebep olacak şekil ve bunların anormal yada aşırı yağ birikimi olarak tanımlanması. Obezite dünyasında milyonlarca insan yaşamında ortalama yaşamı 10 ila 15 yıl kısaltan, beraberinde bulunan yandaş hastalık ortaya çıkmasına neden olan tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalıktır.


Obezite Merkezimizde multidisipliner bir yaklaşımla kullanabileceğiniz tanı ve tedavi yöntemlerinde temel amaçlı bizim sorunsuz bir şekilde düzenli olarak kilo verebilirsiniz.

 

Obezite Tedavisi
1-Medikal Tedavi

 • Diyet Tedavisi
 • Egzersiz Tedavisi
 • İlaç Tedavisi
 • Davranış Değişikliği Tedavisi

2-Girişimsel Tedavi

 • Mide Balonu Uygulaması
 • Obezite Cerrahisi
  • Restriktif (Kısıtlayıcı) Ameliyatlar
  • Malabsorbtif (Emilimi Bozucu) Ameliyatla
  • mikst

 

DİYET TEDAVİSİ
Obezite ile ilgili hastalar için gerekli hastaların beslenme ve diyet uzmanları denetiminde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası her bir hasta için beslenme alışkanlıklarına ve özel sağlık durumlarına göre özel diyet programları yapılmaktadır. Hastalar diyet programı boyunca beslenme uzmanı takibindedir.

 

EGZERSİZ TEDAVİSİ 
Obez hastaların aşırı kiloları nedeniyle bazı zaman spor yaparken sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sorunun nedeni egzersizi tamamen bırakmasına neden olabilir. Obezite Cerrahisi Koordinatörü tarafından kademeli olarak egzersiz programlarımız düzenlenir.

 

İLAÇ TEDAVİSİ
Hastaneler için gerekli olan metabolizma sorunları varsa bu sorunların ortadan kaldırılması için uzman doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanır. Morbid obezite tedavisi için etkinlik kanıtlanmış medikal tedavi altında.


DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ TEDAVİSİ 
Obezitenin temel sebeplerinden birisi yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Bu davranış modelinden kurtulmak ve obezite ile yaşayan hastalar arasında depresyon gibi problemler oluşturur. Ayrıca obezite cerrahisi geçirmiş olduğu için sonraki süreci daha sağlıklı sürdürebilmeleri için kullanılır uzman doktorlar tarafından grup terapisi uygulanmaktadır.


Morbid obez (VKİ> 40) olarak yaşayan medikal tedavi yöntemlerinden herhangi biri ile kalıcı kilo kaybı yaşama olasılığı% 1-3'dür. 

 

MİDE BALONU UYGULAMASI
Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mide içine bir balon yerleştirilip şişirilmesi ile uygulanır. Bu durumda fonksiyonel mide kullanıyor olabilirim azgın sık beslenme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır. Diğer yöntemlerden önemli bir fark balonun 1 yıl sonra çıkartılmalıdır. Hastalara yönelik.

 

OBEZİTE CERRAHİSİ
Obezite cerrahisi temel olarak iki temel üzerinde oturmaktadır. Bir ikincisi yenilen gıdaların sindirilmesi önlemektir (Malabsorbtif). Bu ameliyatlardan en uygun olanı doğru hastaya doğru zamanda yapılabilir hayat kurtarıcıdır. Ona Obezite Cerrahisi Uzmanınızın her bir yöntem uygulama deneyimiinin olması gerekir.

 

OBEZİTE CERRAHİSİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?
Obezite cerrahisi için beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi cerrahi ile zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında vücut kitle indeksi 35 üzerinde olan, yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi gibi şişmanlığı bağlı yandaş hastalığı olanlara önerilmektedir.

% 95'in arkadaşlarıdedir.

 

CERRAHİ YÖNTEMLER

Obezitenin cerrahi olduğu hacim kısıtlayıcı ve emilim bozucu olmak üzere 2 temel mekanizma kullanılır. Sleeve Gastrektomi-Tüp Mide ameliyatıdır.

 

KOLLU GASTREKTOMİ (TÜP MİDE) 

“Sleeve Gastrektomi” olarak bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 100-150 cc) ve kullanımı çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. acıkmayan hastamız öğün saatlerinde bu teknikte emilim bozulmadığından 1. destek sonra vitamin vb.



Şekil 1: Tüp mide-Kol gastrektomi

 

GASTRİK BY-PASS

By-pass ameliyatları tip 2 diyabet gibi metabolik bozukluğun eşlik ettiği obezlerde tercih edilir. Bunun sebebi ise insülin direncini ince bağırsak hormonlarının by-pass sonucu artış göstermesidir. Emilimi azaltarak, diyabeti düzeltici hormon salgılayarak etki gösterir.



Şekil 2: Gastrik by-pass

 

Tavsiye 2 Diyabet Cerrahisi

İpucu 2 diyabet hastalarında insüline karşı hem hücre içerisinde hem de hücre içinde bulunur. Sindirim sisteminin etkili bu direnç hormonlarının, tıpkı bir zırh gibi hücrelerin etrafını sarmakta ve insülinin hücresine girişini engelleyebilirsiniz. Metabolik cerrahi sayesinde, sindirim sistemi kullanılır direnç hormonları sönmektedir. Burada etkili en önemli ince bağırsak hormonu glukagon gibi peptid-1 (GLP-1) 'dir. Hücrenin etrafındaki bu zırh açmaya sonra insülin hücre içine girilebilir ve kan şekerini düşürücü işlevini görebilmektedir. 2-3 ay sonra yağ, protein metabolizması, cihazın yağlanması ve hasarı da düzelmekte, hücre içi sinyal ve iletim mekanizmaları da tersine dönmektedir. Bu transit en sık uyguladığımız ameliyat transit bipartisyon ameliyatıdır.



Daha fazla bilgi için: Özel Hayat Hastanesi Çağrı Merkezi - 444 22 23

Copyrights ©2019 | ÖZEL HAYAT HASTANESİ